Otázku, kde môžem stráviť dovolenku bez problémov, si posledné roky dávame čoraz častejšie. Keďže chceme prežiť zvyčajne dva týždne s rodinou a priateľmi v pokoji a bez stresu, mali by sme pred cestou na dovolenku dobre zvážiť, čo nás v cieľovej destinácii môže čakať.
Najväčšia slovenská poisťovňa Allianz – Slovenská poisťovňa sa pozrela na to, kde svojim klientom najčastejšie prišla na pomoc. Najviac poistných udalostí nahlásili Slováci vlani v Turecku. Spolu ich bolo až 630, čo je o 68 percent viac problémov ako v predchádzajúcom roku. Krajinou s druhým najväčším počtom škôd bol Egypt, kde klienti nahlásili 504 poistných udalosti, čo predstavuje dvojnásobok ako rok predtým.
„Po Grécku, ktoré bolo v roku 2016 najrizikovejšou dovolenkovou destináciou, sme minulý rok zaznamenali najviac škôd z cestovného poistenia v Turecku a v Egypte. Slováci sa tak zrejme prestali obávať terorizmu a opäť začali cestovať do krajín, ktoré predtým z dôvodu nestabilnej geopolitickej situácie radšej obchádzali,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Ak sa pozrieme na celý rok, len Allianz – SP riešil vlani 8084 škôd z cestovného poistenia a vyplatil odškodné vo výške takmer 2,27 milióna eur.
Aj keď sa bezpečnostná situácia v týchto krajinách za uplynulé mesiace zlepšila, poisťovne stále odporúčajú uzatvoriť pred dovolenkou cestovné poistenie. To vás chráni napríklad nielen pri úrazoch, ale pomôže vám pri škodách, ktoré môžete spôsobiť. Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú tretím osobám by ste si mali uzatvoriť, ak si v cieľovej destinácii rezervujete auto a využijete ho pri výletoch. Viac sa o možnostiach rezervácie auta na dovolenke dočítate v jednom z našich predchádzajúcich článkov.
Kde treba komerčné poistenie
Pri cestovaní do zahraničia je rozdiel, či sme v členskej krajine Európskej nie, alebo nie. Ak cestujete do členskej krajiny, potrebujete európsky zdravotný preukaz. V prípade, že potrebujete ošetrenie, máte nárok na zdravotnú starostlivosť a náhradu vzniknutých výdavkov za rovnakých podmienok ako občania krajiny, v ktorej sa nachádzate. Inak povedané, ak je ošetrenie bezplatné pre miestnych obyvateľov, nemusíte platiť ani vy.
Cestovanie mimo Únie bez komerčného poistenia nás pri zdravotných problémoch môže vyjsť poriadne draho. Ako informuje Allianz – SP, najviac zaplatili za svojich klientov, ktorí dovolenkovali v USA a to až 354-tisíc eur. „Najväčšou položkou bolo ošetrenie, hospitalizácia a repatriácia horolezca po páde do rokliny počas výstupu na Aljaške. Celkový účet za klienta presiahol 166-tisíc eur,“ hovorí riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – SP Milan Rajec.
Druhý najdrahší prípad mali vlani v Mexiku, kde klient poisťovne dostal obličkový záchvat. Jeho ošetrenie stálo takmer 64-tisíc eur. Problémy so srdcom mal aj klient v USA, ktorého ošetrenie vyšlo 33-tisíc eur a ďalší v Turecku, kde si za zdravotnú starostlivosť vyúčtovali vyše 25-tisíc eur. „Riešili sme aj úraz klientky na dovolenke na Kube, ktorá pri pošmyknutí utrpela zlomeninu ruky a fraktúru panvy. Účet za ošetrenie a hospitalizáciu v tomto prípade presiahol 25-tisíc eur,“ dopĺňa Rajec.
Hoci aj malý úraz sa vám môže stať naozaj v ktorejkoľvek krajine. „Minulý rok nám klienti nahlásili škody z cestovného poistenia až zo 115-tich krajín sveta. Okrem tradičných európskych prímorských destinácií sme tak v roku 2017 riešili aj poistné udalosti v Mongolsku, Francúzskej Polynézii, Lesothe či na ostrove Severné Mariány v Tichomorí,“ vymenúva Rajec.
Poistenie na dovolenku, či zahraničnú pracovnú cestu síce stojí niekoľko eur navyše, ale v každom prípade nám môže ušetriť aj desiatky tisíc eur. Ak totiž poistenie nemáte, všetky náklady si hradíte sami. Okrem jednorazového poistenia ponúkajú poisťovne, ale aj banky, výhodné celoročné poistenie.
Čo robiť, ak potrebujem pomoc
Pri každej nehode alebo úraze je v prvom rade potrebné zachovať chladnú hlavu. Ak nejde o život ohrozujúci stav, je vhodné zavolať na zákaznícku linku poisťovne, v ktorej ste si poistenie uzatvorili. Na nej vám poradia najbližšie zdravotnícke zariadenie a postarajú sa o všetky potrebné náležitosti.
„Pri ošetrení si vyžiadajte doklady ako lekársku správu, rozpis úkonov a poplatkov, predpis liekov aj doklad o zaplatení, v prípade že ste za ošetrenie zaplatili v hotovosti. Doklady budú potrebné k vybaveniu poistnej udalosti,“ dopĺňa Lucia Muthová. Poistnú udalosť môžete po návrate z dovolenky prostredníctvom call linky poisťovne, cez internet alebo osobne na pobočke príslušnej poisťovne.
Redakcia portálu urbanfit.sk vám želá, aby ste z uzatvoreného poistenia nikdy nemuseli čerpať ani cent. Užite si krásnu dovolenku plnú zážitkov a šťastný návrat domov!