Či sa nám to páči alebo nie, plasty a výrobky z neho sa stali súčasťou našich životov. Každý deň prídeme do kontaktu s výrobkom, ktorý je vyrobený práve z tohto materiálu. Ako sme vás už informovali, Európska komisia pripravuje viacero opatrení, aby plasty nekončili na dne morí, či na zníženie spotreby jednorazových plastových výrobkov. Prírode a teda aj sebe môžeme začať sami od seba a našim konaním môžeme mať vplyv na to, aby plast skončil v správnej nádobe na odpad a mohol sa tak znova použiť.
Plastové výrobky si spotrebitelia obľúbili, lebo sú ľahké, dobre sa prepravujú a umožňujú napríklad aj predĺžiť spotrebu potravín. Ale matematika nepustí a čím viac ľudí na zemeguli, tým viac plastu sa používa a preto by sme pred hromadením odpadu z plastu nemali zatvárať oči.
Zodpovednosť sa začína od nás samých a s triedením a recykláciou odpadu môžeme začať už u nás doma. Viaceré mestá a obce už zaviedli zvýhodnené poplatky pre tých obyvateľov, ktorí odpad separujú a podporujú tak zlepšiť naše životné prostredie. Potrebu znižovať spotrebu plastov a zabezpečiť ich recykláciu si uvedomujú aj výrobcovia. Tí zavádzajú nové výrobné postupy v snahe minimalizovať negatívne vplyvy a šetriť prírodné zdroje.
Ľahšie a ekologickejšie plasty
Typickým príkladom je obyčajná PET fľaša, v ktorej si kúpime minerálku alebo sladený nápoj. Tieto fľaše sú z roka na rok ľahšie. Ako portál urbanfit.sk informovala Lucia Morvai, zastupujúca slovenské firmy zastúpené v Asociácii výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku, dnešná fľaša je až o polovicu ľahšia ako PET fľaša z 90-tych rokov minulého storočia. Dnešná váha predlisku 1,5-litrovej fľaše sa ustálila na 28 gramoch. V prípade pollitrových fliaš sa hmotnosť podarilo postupne znížiť na približne 15 – 20 gramov.
Aj keď sa nám to nemusí zdať veľa, no „ak si uvedomíme, že 1,5 l fľaša v roku 1994 vážila zhruba 45 gramov a dnes necelých 28 gramov, tak sme do prírody dostali o takmer dva kilogramy menej plastov na sto fľašiach. Teda aj úspora váhy 10 percent pri zavedení krátkeho hrdla, tzv. shortnecku, a ľahších vrchnákov predstavuje výraznú pomoc a nižší dopad na životné prostredie,“ doplnila Morvai.
Výrobcovia sa však neorientujú len na znižovanie hmotnosti plastových fliaš, ale na ich výrobu objavujú aj nové materiály. Na trhu je napríklad ekologická plastová fľaša, ktorej 30 percent tvorí materiál vyrobený na rastlinnej báze. Budeme sa čudovať, ale prírodný materiál vzniká z prírodných cukrov z rastlín a takáto hmota sa potom pridáva do základnej surovina na výrobu PET plastov.
„V rámci Asociácie sa snažíme postupne znižovať nielen množstvo použitého obalového materiálu, zvyšovať podiel recyklovaného odpadu, ale v neposlednom rade aj zvyšovať možnosti využitia recyklovaných materiálov pri výrobe nových fliaš a dať im tak druhý život, aby sa čo najväčšie množstvo opäť vrátilo do výrobného cyklu,“ upresnila Lucia Morvai z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych, ktorej členovia sú zapojení do systému podpory zberu a recyklácie používaných obalov.
Recyklujem, recykluješ, recyklujeme
Každý deň chytíme do ruky množstvo obalov vyrobených z plastov. Či je to fľaša z minerálky, téglik z jogurtu alebo rôzne chladené balené potraviny. Odhodíme však obal z týchto výrobkov do žltej zbernej nádoby? Stačí málo a ak obal odhodíme do správnej nádoby, môžeme tak prispieť k zlepšeniu životného prostredia.
Plasty pritom nemusia skončiť iba ako odpad, ale dajú sa po recyklácii znova použiť. Ak dáme recyklovať desať plastových fliaš, materiál z neho môžeme použiť na výrobu trička. Len štrnásť takýchto fliaš môžu poslúžiť na výrobu tepelnej izolácie do zimnej bundy.
Neboli by to však ľudia, ktorí plastové obaly neraz namiesto recyklácie využívajú aj iným spôsobom. „Spotrebitelia sú veľmi vynachádzaví a naozaj neuveriteľným spôsobom dokážu používať výrobky v domácnosti na účely, na ktoré neboli vyrobené. Napríklad všetky plastové obaly ako PET fľaše, kelímky a pod. sú určené iba na jednorazové použitie. Je v záujme spotrebiteľa, aby rešpektoval všetky symboly, ktoré sú uvedené na obaloch – či už ide o piktogramy ohľadom ohrevu, či umývania v umývačke riadu alebo teplote, ktorá nesmie byť presiahnutá pri kontakte s potravinami,“ pripomína Milada Syčová z Regionálneho ústavu verejného zdravia.
Ale ak patríte medzi domácich „kutilov“, resp. ste kreatívni, skúste sa pri recyklácii inšpirovať videom na youtube a vyrobte si vlastný vodný rozprašovač, kryt na lampu, či stojan na kefky. Je len na nás, či plast zrecyklujeme alebo ho zahodíme medzi bežný odpad. Treba len začať a naša planéta nám poďakuje.