Dnes nie je ničím výnimočným, že sa na letnú dovolenku, či služobnú cestu dopravujeme lietadlom. Letecky sa pohodlne a hlavne rýchlo dostaneme na miesto, ktoré sme si vysnívali ako našu cieľovú destináciu. Príjemné chvíle sa však môžu skomplikovať. Aké máme práva, ak nám mešká lietadlo alebo nám nebodaj zrušili let? Alebo nám počas prepravy poškodili batožinu? Odpovede na tieto aj iné otázky nájdete v našom článku o právach cestujúcich v leteckej doprave, ktoré prijala Európska únia.
Kedy si môžeme uplatniť odškodnenie?
Pred tým, ako sa obrátite na leteckú spoločnosť, je potrebné vedieť, kedy máte nárok na odškodnenie alebo nejakú kompenzáciu. Nárok máte vtedy, ak ide o let v rámci členských krajín Únie, pričom je jedno, či letíte leteckou spoločnosťou z EÚ alebo mimo nej. Napríklad, ak letíte z Bratislavy na dovolenku do bulharského Burgasu, pričom môžete letieť akoukoľvek leteckou spoločnosťou.
Druhým prípadom, kedy si môžete uplatňovať nárok na kompenzáciu je, ak ide o let z krajiny mimo EÚ na letisko, ktoré sa nachádza v členskom štáte a zároveň je tento let prevádzkovaný spoločnosťou z Únie. Napríklad letíte z Dubaja do Viedne a letecká spoločnosť má sídlo v ktorejkoľvek členskej krajine.
A do tretice máte nárok na odškodnenie, ak letíte z členskej krajiny do inej krajiny mimo Únie, pričom nezáleží, z ktorej krajiny letecká spoločnosť pochádza. Napríklad, ak pôjdete na dovolenku do Thajska, pričom letíte z Viedne ktoroukoľvek leteckou spoločnosťou.
Na odškodnenie nemáme vždy nárok
Kompenzáciu však nemôžete žiadať, ak letíte do destinácie v EÚ z inej ako členskej krajiny Únie a daný let prevádzkuje letecká spoločnosť, ktorá má sídlo mimo EÚ. Ak Vám zrušili let z New Yorku v USA a vaša destinácia bol Frankfurt nad Mohanom v Nemecku, pričom ste leteli americkými aerolinkami, na kompenzáciu podľa pravidiel Únie nemáte nárok.
Uplatniť si ich nemôžete ani v prípade, ak vám už bolo poskytnuté odškodnenie za problémy s letom podľa príslušných právnych predpisov krajiny mimo Európskej únie.
Pravidlá Únie platia aj v niektorých ďalších krajinách
Európska únia má 28 členských krajín a k nim sa pridávajú ešte územia v správe alebo pod kontrolou niektorej členskej krajiny. Ide o Guadeloupe, Francúzsku Guayanu, Martinik, ostrov Réunion a Mayotte, ostrov Svätého Martina (Francúzske Antily), Azorské ostrovy, Madeira, Kanárskej ostrovy a krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru – Island, Nórsko a Švajčiarsko. Naopak, za krajiny EÚ sa nepovažujú Faerské ostrovy, Ostrov Man a Normanské ostrovy.
Európska únia upozorňuje, že aj keď ste si letenku na let tam a späť kúpili v rámci jednej rezervácie, stále ide o dva samostatné lety. Ak by ste teda mali problémy pri lete tam a zároveň aj naspäť, nárokujte si kompenzáciu pri oboch letoch. Letecké spoločnosti sú totiž združené v takzvaných alianciách a ak ste si kúpili letenku od jedných aeroliniek, môže sa stať, že nakoniec poletíte letom ich partnera v aliancii. Za problémy pritom nesie zodpovednosť tá letecká spoločnosť, ktorá let prevádzkuje.
Všetky informácie, na čo máte ako cestujúci nárok, sa nachádzajú aj na samotných letiskách. Ak budete mať problémy pri lete, je letecká spoločnosť prevádzkujúca daný let poskytnúť písomné upozornenie o pravidlách odškodnenia a pomoci. O konkrétnych situáciách a možnostiach odškodnenia sa dočítate aj v našom ďalšom článku.