Je pol jedenástej doobeda a váš žalúdok sa pomaly začína hlásiť o slovo. A vy už začínate fantazírovať o skvelej obedovej prestávke, počas ktorej by ste mohli zjesť čokoľvek, po čom vaše srdce túži. Ale musíte byť opatrný, pretože táto hra s jedlom môže mať negatívny dopad na vašu výkonnosť počas zvyšku dňa. A zároveň, stále si predsa chcete udržať vašu doterajšiu hmotnosť. Portál runtastic.com prináša šesť najväčších chýb, ktoré robíme pri obedovaní. Pritom ruku na srdce, môžeme sa s vami staviť, že niektoré z nich ste už zažili alebo ich práve robíte.
Takmer vždy jete vonku
Často si dáte niečo vo fastfoode alebo sa pripojíte ku kolegom v reštaurácii? Ak si však nájdete čas a večer si niečo dobré uvaríte, tejto chybe sa môžete veľmi rýchlo vyhnúť. Buďte k sebe úprimný a veta „Nemám na to čas!“ je naozaj iba čistá výhovorka.
Pripraviť si niečo chutné už doma neznamená, že si ľahšie ustrážite vašu váhu, ale taktiež vám jedlo pripravené doma ušetrí peniaze. Jedlo z bufetu alebo reštaurácie blízko práce môže byť síce „praktické“, ale často je plné iba zbytočných kalórií.
Obedujete príliš rýchlo
Máte príliš veľa stretnutí a zasadnutí a niekedy nie je jednoduché nájsť si časť zrelaxovať a pomaly sa naobedať. Dávajte si však pozor: ak jete príliš rýchlo, máte sklon zabudnúť na veľkosť porcie a preto nakoniec zjete oveľa viac jedla a tým aj viac kalórií.
Štúdia, ktorá bola zverejnená v Journal of the Academy of Nutrition and Diatetics, potvrdila priamy vzťah medzi rýchlosťou, akou jeme a indexom telesnej hmotnosti. Pokúste sa preto každé sústo požuvať aspoň 20-krát a na váš obed si naplánujte aspoň 30-minútovú prestávku.
Jete „za pochodu“ alebo pred počítačom
Ak do seba radi nahádžete váš obed počas cesty na stretnutie alebo ho zjete počas toho, ako sedíte pri počítači a niečo robíte, rýchlo zabudnite na tento zlozvyk! Pokiaľ si počas jedenia nedávate pozor, zvyčajne si doprajete viac kalórií. Namiesto toho skúste brať obed ako spoločenskú aktivitu a počas obeda si radšej sadnite s vašimi kolegami a spoločne sa v pokoji naobedujte.
Jete iba zelené šaláty
Dať si iba obyčajný šalát namiesto riadneho obeda nie je príkladom vyváženého stravovania a koniec koncov vás ani poriadne nezasýti. Pokiaľ sa pokúšate zhodiť nejaké tie kilogramy, šalát môže byť dobrou a zdravou voľbou. Avšak uistite sa, či obsahuje tri dôležité zložky: na prípravu použite tmavozelené listové šaláty (napríklad špenát alebo zelenú kapustu), pridajte nakrájanú zeleninu (napríklad mrkvu, uhorku, či papriku, pričom čím viac farebný šalát bude, tým lepšie!) a pridajte zdroj proteínu (môžu to byť grilované kuracie prsia, feta syr, natvrdo uvarené vajíčko alebo cícer). Nakoniec do šalátu pridajte aj zdroj uhľohydrátov, ako napríklad quinou, kuskus alebo fazuľu. Na záver môžete šalát doplniť zdravými tukmi a to tak, že pridáte olivový olej alebo ak máte radi avokádo, pridajte do šalátu polovicu avokáda.
Pijete iba nealkoholické sýtené nápoje alebo ovocné šťavy
Pite vodu a iba tak si môžete byť istý, že ste správne hydratovaný. Rôzne sladené nealkoholické nápoje, či ovocné šťavy neuhasia váš smäd, iba vám dodajú veľké množstvo prázdnych kalórií. Ak nemáte radi iba čistú vodu, skúste do nej pridať citrónovú šťavu, zázvor alebo uhorku. Ďalšou možnosťou na skvelé a zdravé osvieženie je kokosová voda.
Jete iba vtedy, keď ste hladný
Raňajkujete o siedmej ráno alebo prvé jedlo dňa úplne preskočíte? Ak je to tak, môžete si byť istý, že kým sa dostanete k obedu, budete poriadne hladný. Ak vám váš žalúdok pravidelne oznamuje, že je prázdny, hlad vás bude pokúšať zjesť čokoľvek ihneď, ako sa dostanete k jedlu. Ale tomuto sa môžete vyhnúť (a zároveň môžete chudnúť)! A to tak, že si ráno pripravíte aspoň menšie raňajky. Do jogurtu si pridajte bobuľovité ovocie alebo si natrite plátok chleba mandľovým maslom.